MTÜ Meeta pakub tuge metastaseerunud rinnavähiga patsientidele

PRESSITEADE 12.10.2018.

13. oktoober on metastaseerunud rinnavähi (MRV) päev. Eestis tegutseb selle diagnoosiga inimeste koondamiseks ja toetamiseks MTÜ Meeta.

MTÜ Meeta asutaja ja juhatuse liige Kaisa Sein on ise MRV patsient. „Ühingu loomise idee tuli siis, kui kuulsin sarnastest patsiendiorganisatsioonidest mujal Euroopas. Mõtlesin, et meilgi võiks oma tugiühing olla, seda enam, et metastaasides rinnavähk pole seni väga laia kõlapinda saanud.” Tema sõnul armastab ühiskond arusaadavalt pigem edulugusid, kus inimesed raske haiguse võidavad, nii tunnevad MRV patsiendid end tihti alaväärtuslikena, lausa nähtamatutena. „Meie oleme tegelikult samuti võitjad. Seda igal hommikul, kui me ärkame ja uut päeva alustame.”

MTÜ Meeta eesmärk on aidata kaasa patsientidele omavahelisele suhtlemisele ja kogemuste jagamisele. „Ühiseid teemasid on palju: raviskeemid ja kõrvaltoimed, abivahendid, sotsiaalsed toetused ja tagatised,” kinnitab Sein ja lisab, et väga oluline pöörata tähelepanu ka pereliikmetele, kes patsiendi ja tema haiguse kõrval igapäevaselt elavad. „Meie esimesel väikesel kokkusaamisel augustikuus said haigete lähedased arutada oma muresid psühholoogiga ning kuulata saatusekaaslaste üleelamistest. Tahame ka edaspidi taolisi kohtumisi korraldada.”

Ühingu asutaja peab vajalikuks rõhutada, et liikmeksolemine ei kohusta millekski, igaüks võib ühingu tegemistes osaleda täpselt niipalju kui ta tahab ja suudab. „Põhiline on teadmine, et on olemas samasugused inimesed, kes on valmis toeks olema ja oma kogemuse pealt nõu andma.”

Metastaseerunud rinnavähi puhul on tegemist haiguse 4. staadiumiga, kus vähisiirded ehk metastaasid on levinud mujale organismi, levinumatel juhtudel luudesse, kopsu, maksa. Sellise diagnoosiga inimesed ei saa vähist vabaks, kuid meditsiin pakub üha paremaid võimalusi elupikendavaks raviks. Inimene võib elada palju aastaid, isegi aastakümneid.

Vaata MTÜ Meeta klippi https://www.youtube.com/watch?v=gU6s0f5-ddw

Pressiteate koostas
Kristi Kool
MTÜ Meeta kommunikatsioonispetsialist
+372 5300 3098

Küsimustele vastab
Kaisa Sein
MTÜ Meeta asutaja ja juhatuse liige
+372 521 3988